Ozanların Nefesi

Ödüller Ustalara

Kamuoyu ve basına,

Ozanların Nefesi ‘Bağlamanın Ustası’ Onur Ödülü Arif Sağ’a, ‘Nefeslerin Ustası’ Onur Ödülü Dertli Divani’ye verilecek.

Kuruluş yılını ‘Hak Meydanında Cem, Her Dem Bin Nefes’ diyerek kutlayan Avusturya Alevi Gençlik Topluluğu (AAGT), bu yılın anısına ‘Ozanların Nefesi’ etkinliğiyle 31 Mart 2018’de Avusturya Innsbruck’ta bir araya geliyor.

AAGT, Alevilik için yolumuza aşık, ozan, zakir, sanatçı kişileri ve Alevi kurumlarını ödüllendirmek amacıyla vereceği iki özel onur ödülünü ‘Bağlamanın Ustası’ Arif Sağ’ı ve ‘Nefeslerin Ustası’ Dertli Divani’yi layık bulmuştur.

AAGT ve AABF tarafından gerçekleştirilen Ozanların Nefesi etkinliği kapsamında Alevilerin hak ve taleplerini savunan kurumlara, Aleviliğin gerek ulusal gerekse uluslararası platformlarda tanıtılmasına, gençlere sevdirilmesine katkı sunan aşıklar, ozanlar ve kişiler ödüllendiriliyor.

Arif Sağ, ‘Bağlamanın Ustası’ olarak kendi alanındaki çalışmaları ve hizmetleri sayesinde, Aleviliğin bağlama ve deyişler yoluyla dünyaya tanıtılmasına ciddi katkılarda bulunmuş ve genç kuşakların yetişmesini sağlayarak, Aleviliğin olmazsa olmazı olan bağlamayı sevdirerek yolumuza büyük emek vermiştir.

Dertli Divani, Aleviliğin nefesler yoluyla anlatılmasında, nefeslerin yaratılmasına, yorumlanmasında, yaptığı eserler ve Mekteb-i İrfan muhabbetleriyle bu kadim yolun gençlere sevdirilmesindeki yaratıcılığı ve hizmetlerinde dolayı, ‘Nefeslerin Ustası’ olarak ödüllendirilmiştir. Yola hizmetlerinden dolayı teşekkür ederiz.

Arif Sağ ve Dertli Divani, ödüllerini 31 Mart 2018’de Avusturya Innsbruck’ta düzenlenecek bir törenle saat 21:00’da alacaklar.

Aynı gün ödüllere layık görülen Alevi kurumları ve sanatçıların ödülleri birlikte dağıtılacaktır.

Kamuoyuna bilgisine saygılarımızla sunarız.

AAGT Yönetim Kurulu Adına Eda Kızılyatak 

AABF Yönetim Kurulu Adına Ethem Şahin

Ozanların Nefesi Yapımcı-Yönetmeni Turan Eser

***

Cumhuriyet Gazetesi – Haber
BirGün – Haber